Hihetetlen, de már is itt az év vége. A nyárra már szinte alig emlékszünk és mindenki az új évi fogadalmát fogalmazza magában és ügyet sem vetünk arra, hogy kinn az évszakok csak úgy pörögnek. A napsütéses kánikulát és a madárcsicsergéses kora reggeleket pedig, felváltották a reggeli, jeges autóablakok kaparásának egyhangú zaja.
Reggelente már csak úgy repkednek a mínusz fokok, hogy azt is elfelejtjük, hogy nemrégiben még a nyári gumikkal robogtunk az utakon. Ezeket aztán most már felváltották, a strapabíró téli gumiabroncsok, hogy a fagyos idő ellenére is biztonságban juthassunk el autónkkal a célállomásunkig.
A németországi ADAC téli gumiabroncs teszt pedig ebben tud nekünk segítséget nyújtani, hogy kiválaszthassuk a legtökéletesebb és legbiztonságosabb téli gumikat, amivel bátran vezethetjük autónkat a hideg, csúszós és havas utakon is. A legutolsó téligumi nagyteszt során, számtalan szempontot figyelembe véve, gyakorlati tapasztalatok alapján összeállították a 10 legjobb téli gumiabroncsot, amivel könnyedén átvészelhetjük a 2018-as téli időszakot. Így nekünk már csak annyi a dolgunk a havas évszakon, hogy eldöntjük, melyik téligumit válasszuk az alábbi listákból.
Kompakt és közepes méretű autók, legjobb 10 téligumija 195/65 R15 méretben
- Continental WinterContact TS860 – az idei győztes, amely kiegyensúlyozott teljesítményt nyújt száraz, jeges és nedves útviszonyok között is. A kopásállósága szintén csúcsminőségű.
- Esa + Tecar SUper Grip 9 – egy prémium gumiabroncs, amely száraz és csúszós aszfalton is határozottan bizonyított. Nagy előnye még a kedvező üzemanyag-fogyasztása.
- Adhesive Krisalp HP 3 – egyből a dobogóra került, ez az új típusú téli gumiabroncs, amelyet alacsony kopás, száraz és havas úton való határozott irányíthatóság és az optimalizált üzemanyag-fogyasztás.
- Dunlop Winter Response 2 – a középmezőny élén végzett jó eredményeivel a Dunlop kiváló téligumija, amelynek problémájaként egyedül a zajszintjét határozták meg a tesztelők.
- Goodyear UltraGrip 9 – szintén a mért zajszint miatt került a középmezőnybe a neves gumiabroncsgyártó kiváló téligumija, amely jól teljesített száraz és nedves talajon.
- Hankook i*cept RS 2 W452 – a Magyarországon is jelenlévő gumiabroncs gyártó gumijai minden tekintetben még megfelelő választásnak tűnnek.
- Vredestein Snowtrac 5 – a téli gumiabroncs ranglista vége felé már a nedves és havas körülmények között gyengébben teljesítő Snowtrac került.
- Yokohama W.drive V905 – bár a W.drive száraz utakon a legjobb teljesítményt nyújtotta, mégsem tapad eléggé nedves utakon, azonban ár-érték arányban még mindig jó döntés lehet.
- Falken Eurowinter HS01 – a gyengébben teljesítő gumik kínálatában, kissé túlárazottnak számító abroncs a téli utakon csak gyengébben teljesít.
- Firestone Winterhawk 3 – a toplista utolsó helyezettjének összetétele és mintázata is jó, de az üzemanyag fogyasztása hagy kivetni valót maga után, ráadásul a havas és nedves utakon is gyengébben teljesített társainál.
SUV és Crossover járművek, legjobb 10 téligumija 215/65 R16 H méretben
- Dunlop Winter Sport 5 – az egyetlen SUV gumiabroncs, ami megkapta a legjobb ADAC miősítést a listában. Egy kiegyensúlyozott gumiabroncs, nedves és száraz utakon egyaránt, ráadásul az alacsony üzemanyag-fogyasztást is támogatja.
- BF Goodrich g-Force Winter 2 – kiváló kopásállóság, alacsony üzemanyag fogyasztás és jó tapadás havas úton. Ez jellemzi a ranglista második helyezettjét.
- Goodyear UltraGrip Performance Gen-1 – csökkent üzemanyag fogyasztással és gazdaságos árral képes, nedves és száraz útszakaszokon is bizonyítani a Goodyear téli gumija.
- Nokian WR D4 – a havas és száraz aszfaltokon jó teljesítményt elérő gumiabroncs, sajnos a nedves körülmények között kissé gyengébben szerepelt, de még így is kiváló ár-érték arányt nyújt.
- Michelin Alpine 5 – a prémium márkajelzésű gumiabroncs csak a középszintet érte el az ADAC német nagyteszten, mivel a hó födte felületeken nem teljesített hibátlanul.
- Sava Eskimo HP2 – a jeges utak királya sajnos száraz felületeken csak közepesen teljesít, bár a kopása minimális. Nedves utakon viszont alul teljesít.
- Continental WinterContact TS 850 P SUV – a Michelin gumi után ez a második legdrágább gumiabroncs a mezőben, ennek ellenére a jégen gyengébben teljesít. Az árát viszont megéri, hiszen alacsony kopás és jó viselkedés jellemző rá, a nedves és száraz utakon.
- Pirelli Scorpion Winter – a kettősség mintaképe a Pirelli téligumija, hiszen nedves és száraz úton kiválóan teljesít, ám a hóban és jégben elvérzik, ráadásul az üzemanyag fogyasztása sem ideális.
- Fulda Crystal Control HP2 – a viszonylag gyengén szereplő gumik közül a hóban rosszul teljesítő Fulda gumiabroncsa volt az egyik, amely száraz és nedves körülmények között is rosszabbul teljesített társainál.
- Apollo Apterra Winter – a lista legvégére a legolcsóbb gumiabroncs került, ami meglehetősen gyenge eredményeket produkált nedves, száraz és havas utakon is. Ezenkívül az üzemanyag fogyasztásban sem jeleskedett és a zajszintje is magasabb volt a kelleténél.